VNews.com.ua

Спалах епідемії коронавірусу у Китаї та Україна

Февраль 21
15:08 2020

У китайському місті Ухань або як його через економічну спеціалізацію називають «східне Чикаго» dong fang zhi jia ge 东方芝加哥, , наприкінці 2019 почалася епідемія нового штаму коронавірусу, який спочатку потрапив до людини від диких тварин, а згодом мутував і зараз передається між людьми повітряно-крапельним шляхом.

Протягом січня 2020 китайська влада та медичні установи активно протидіють розповсюдженню нового вірусу, в той час як нові хворі були виявлені за межами Піднебесної. 23 та 24 січня у спочатку у 15 містах провінції, включаючи Ухань, був введений карантин – авіа, залізничне та автосполучення були перекриті як і рух громадського транспорту. Згодом карантин був об’явлений в інших великих містах Китаю де були виявлені інфіковані. Туристичні тури були зупинені, а велике скупчення людей у містах заборонене.

«Війна з вірусом», як кажуть китайці zhan yi qing 战疫情, активно продовжується, а 26.01 голова ВООЗ вирушив до Пекіну; в той час як станом на той же день згідно офіційних даних:

1) відбувся приріс хворих на 769 осіб, із них 137 з сильними симптомами, кількість смертей збільшилась на 24 (усі у провінції Хубей), 2 чоловік були виписані з лікарні;

2) кількість підтверджених випадків захворювання коронавірусом 6165 (на 29.01), з яких у важкому стані знаходяться 461 особа (28.01), число померлих становить 133 (станом на 29.01 )

3) на даний момент кількість людей котрі контактували з інфікованими є 32799, з яких 30453 перебувають під медичним обстеженням;

4) хворі були виявлені у Гонконзі, Макао, на Тайвані; у азійських країнах – Тайланді, Японії, Південній Кореї, Сінгапурі, В’єтнамі, Малазії, а також у США, Франції та Австралії. [1]

27.01 голова уряду прем’єр-міністр Китаю Лі Кецян li ke qiang 李克强 прибув до Ухані аби проконтролювати хід боротьби з епідемією та підтримати хворих і медиків.

Що це за хвороба?

2019-nCoV – це одноланцюговий РНК вірус (рибонуклеїнова кислота є його генетичним матеріалом) який викликає запалення дихальної системи людини – пневмонію. Причиною смерті людини стає дихальна недостатність через гостре респіраторне захворювання. На даний момент пропорція померлих до інфікованих менша між це було у 2003 під час епідемії SARS.

Штам належить до коронавірусів, поверхня яких вкрита булавчастими відростками, що додають їм при електронно-мікроскопічному дослідженні форму корони – це походження їх назви.

Наразі існує 7 видів коронавірусів котрі інфікують людей. Та ще більша кількість поширених серед тварин які не інфікують людей.

Як почалася епідемія?

На початку грудня 2019 в Ухані торгівці та відвідувачі на оптовому ринку морепродуктів Хуанань hua nan 华南海鲜批发市场, де також торгували і живими дикими тваринами, заразилися від змій (згідно китайських вчених з Пекінського університету) чи кажанів.

Штам 2019-nCoV який інфікує людей є комбінацією між коронавірусом кажанів та коронавірусом невідомого походження. Тобто він може мутувати та «стрибати» між видами. [2]

31.12.2019 стало відомо про 27 хворих на пневмонію невідомого походження, більшість були власниками торгових точок на ринку морепродуктів.

01.01.2020 ринок був закритий для очищення та дезінфекції. На початку січня не фіксувалося передачі вірусу від людини до людини. Умовно перша хвиля розповсюдження вірусу була пов’язана з ринком та тими хто там був.

09.01.2020 сталася перша смерть через хворобу – помер 61-річний чоловік, а 15.01.2020 друга – 69-річний чоловік. У середні січня вперше Тайланд оголосив про перший підтверджений випадок 2019-nCoV за межами Піднебесної. Умовно друга хвиля становила людей котрі контактували з першими інфікованими, наприклад, у сімейному колі. Була констатована ймовірність передачі вірусу між людьми. Люди поїхали на святкування китайського нового року, а Ухань є 11-мільйоним транспортним вузлом центрального Китаю.

Наприкінці січня 2020 китайські міста, починаючи з Ухані почали оголошувати «першу ступінь загрози суспільному здоров’ю» tu fa gong gong wei sheng shi jian yi ji突发公共卫生事件一级, що є власне карантином, із 4-х можливих. Згідно умов цього стану закриваються ринки, призупиняється робота громадського транспорту. В Ухані було заборонено використовувати приватні автомобілі. Кількість інфікованих за 20 днів різко зросла майже у геометричній прогресії, перетнувши позначку у 2500 чоловік. Умовно третя хвиля була викликана збільшенням кількості хворих через те що інкубаційний період вірусу становить до 14 днів через що важно ідентифікувати коронавірус на ранніх стадіях.

Саме через це пік епідемії буде у середині лютого, коли люди повернуться з святкувань китайського нового року, а перші серйозні симптоми захворювання проявляться.[3]

Як китайський уряд протистоїть вірусу?

Рішуче. Китайська держава використовує свою Організаційну силу та Цілеспрямованість, мобілізуючи колосальні ресурси для боротьби з 2019-nCoV. Пам’ятаючи про війну з вірусом SARS від якого загинуло 700 людей у 2003, уряд дуже серйозно підійшов до виклику епідемії. Кампанію по подоланню коронавіруса очолив Чжун Наньшань zhong nan shan钟南山- йому 84 роки, а також має досвід приборкання SARS; в останні роки він займався вивченням коронавірусів.

Наразі уряд вирішив продовжити китайський новий рік до 03.02. Також невідомо коли відкриються навчальні заклади.

Найбільш ефективні засоби боротьби з епідемією – це рання діагностика та карантин, саме тому були зупинені транспортні контакти Уханю і відправка туристичних груп з Піднебесної за кордон, а у лікарнях міста багато людей котрих перевіряють на наявність вірусу. У лікарнях персонал використовує захисний одяг та маски. Вирішуються питання із забезпечення аптек та лікарень необхідними ліками та запобіжними засобами, наприклад Міністерство комерції Піднебесної надіслало 2 млн захисних масок до Уханю. З початку епідемії у лікарнях та аптеках не вистачало медичних засобів про що повідомляли користувачі соцмереж.

Photo by STR / AFP) / China OUT (Photo by STR/AFP via Getty Images)

Зважаючи на перенавантаження людського та інфраструктурного ресурсу в екстремальних умовах на допомогу медикам в Ухань прибули військові лікарі, а також лікарі з інших провінцій. Тут варто відзначити, що епідемія пролила світло на необхідність подальшого реформування системи охорони здоров’я Піднебесної. Наразі медики героїчно борються з коронавірусом, а китайці їх називають героями ying xiong 英雄。

В самому Ухані 24.01 було оперативно прийняте рішення щодо будівництво у найкоротші терміни, до 03.02, нової лікарні Хуошеньшань huo shen shan 火神山医院 для хворих на коронавірус на 1000 ліжок, а також ще однієї на 1300 ліжок до середини лютого. Фото з будівництва.

Для потреб провінції Хубей урядом було виділено ¥1 млрд, Державний банк розвитку надав ¥2 млрд, великі суми перевели такі гіганти як Tencent.

Президент Піднебесної Сі Цзіньпін 25.01 у зверненні підкреслив важливість ситуації, тобто боротьба з коронавірусом стала центром політичного та суспільного життя Китаю, а кінцевою метою є успішне подолання хвороби та нормалізація ситуації.

У містах активно проводиться кампанія по запобіганню розповсюдженню віруса – на вулиці, місцях скупчення людей, у громадському транспорті необхідно одягати маску. На вулицях, у під’їздах та ліфтах проводиться дезінфекція, про що інформують.

Цей поверх вже продезінфіковано ci lou dao yi xiao du此楼到已消毒

Приходять СМС-інструкції з комплексом дій щодо того як запобігти зараження коронавірусом. У разі підозри на захворювання 2019-nCoV потрібно не зволікаючи звернусь до лікарів.

Але незважаючи на це все одно є ті котрі нехтують правилами – на вулиці ви іноді можете зустріти людину без маски, а також на ситуацію впливають особливості китайського менталітету, а саме наявність фаталізму (якщо це доля yuan fen 缘分- так і буде) – є ті хто незважаючи на карантин подорожують до родичів на святкування нового року, тому що як кажуть китайці: «все одно: є гроші, немає грошей – на новий рік потрібно повернутись додому» you qian mei qian dou hui jia guo nian 有钱没钱都回家过年。

Чи варто вірити усій інформації котра циркулює щодо коронавірусу?

Ні, тому що наразі існує багато чуток щодо епідемії, як і у Піднебесній, так і в інших країніх. Наприклад китайська державна інформагенція Сіньхуа опублікувала список із 20 найбільш розповсюджених фейків найбільш резонансним з яких є «анонсований виступ Чжун Наньшаня» – очільника кампанії по подоланню коронавіруса. [4]

Тоді повідомлення про те що увечері о 21:30 буде ТВ виступ лікаря було поширене по соцмережам. Багато людей, включаючи автора цих строк очікували виступу «Чжун Наньшань говорить» zhong nan shan shuo 钟南山说, а в решті решт виявилося що це був фейк yao yan谣言。

Найбільш неординарною є неправдива інформація про те що лікарі з Шанхаю котрі прибули до Ухані тільки їли… лапшу швидкого приготування. Потім це було спростовано.

Приклад панічного повідомлення у соцмережі.

В Україні також поширилось фейки про те що коронавірус може передаватись через посилки з Піднебесної, а також через… банани! Також неправдою є те що споживання алкоголю може допомогти у боротьбі з вірусом (а якби комусь цього хотілося).

Наразі уряд Піднебесної увів відповідальність за розповсюдження фейків по соцмережам. Наприклад тут 25-ти річний чоловік із Шеньяну був спійманий за розсилання чуток по групам про «закриття міста» feng cheng 封城。

Наскільки серйозні економічні наслідки епідемії?

Вже зараз стало зрозуміло що коронавірус принесе короткострокові та довгострокові збитки не тільки економіці Уханю та провінції Хубей, а й загалом Піднебесній та, можливо, призупинить світову економіку сигналізуючи про настання нового витку світової кризи, проблематика якої не була вирішена після 2008.

Вже зараз постраждали такі індустрії послуг:

1) туризм – зменшення китайських туристів та бажаючих подорожувати Піднебесною відповідно зменшить грошові потоки, адже тільки у 2018 близько 150 млн китайців поїхало подорожувати закордон та спожило там благ на $288 млрд[5] Для порівняння офіційне ВВП України у 2019 склало близько $130 млрд. Динаміки витрат китайських туристів закордоном по роках;

2) усі види перевезення – велика кількість скасованих міжнародних та домашніх рейсів;

3) торгівля, сфера розваг, заклади харчування – раніше китайський новий рік був саме тим періодом коли люди, святкуючи, витрачали кошти, у 2019 на час китайського нового року було спожито благ близько на $150 млрд. Наразі на ринках мало людей, по всьому Китаю закрили 11000 кінотеатрів, а популярні ресторани як Макдональдс не працюють;

Виробництво – вже з’явилась інформація від уряду Чжецзян, що заводи не будуть працювати в провінції до 09.02. Однозначно, не тільки цій провінції будуть зупинені роботи – тобто реальний сектор економіки також потерпить сповільнення знижуючи темпи росту ВВП Піднебесної. [6]

Китайські біржі ще не відкрилися після нового року, але на фоні новин про коронавірус у понеділок 27.01 індекс Доу Джонса впав до 418 , а S&P втратив 48 поінтів. Занепокоєння інвесторів викликають компанії пов’язані з китайськими споживачами чи виробництвом у Піднебесній, як-от: Apple. Інші азійські біржові майданчики також показали негативну динаміку.

Збитки нанесені епідемією SARS 17 років тому

Зважаючи на загальне сповільнення китайської економіки, її переорієнтації з експортної орієнтації на внутрішнє споживання, витрати через боротьбу з коронавірусом — економічні виклики збільшується, але є надія, що при вдалій кампанії проти епідемії та успішному розв’язанню проблем, їх негативні наслідки будуть нівельовані.

Що ж удома?

В той час як за 6000 км, в Україні, був створений штаб протидії коронавірусу. Сама тематика епідемії стала об’єктом суспільної уваги. Здається таке враження що влада тримає руку на пульсі подій і це круто. Але при цьому посольство України у Піднебесній зберігало мовчання по відношенню до українців у Китаї, кількість яких нараховує кілька десятків тисяч, аж до 28.01.

На фоні цього США, Франція та Японія оголосили про евакуацію своїх людей із Уханю, а посольства країн СНД зв’язалися з співвітчизниками раніше. На сайті посольства Німеччини є прохання до громадян «зареєструватись у списку готовності до кризи та попросити інших німців це зробити». [5]

1.http://www.ce.cn/xwzx/gnsz/gdxw/202001/27/t20200127_34191670.shtml

2 https://www.cdc.gov/flu/avianflu/avian-in-birds.htm

3 https://www.medrxiv.org/content/10.1101/2020.01.23.20018549v1

4 http://www.xinhuanet.com/politics/2020-01/28/c_1125507084.htm

5 https://www.statista.com/statistics/249702/international-tourism-expenditure-of-chinese-tourists/

6 https://www.nytimes.com/reuters/2020/01/27/world/asia/27reuters-china-health-zhejiang.html

5 https://china.diplo.de/cn-de/aktuelles/neuigkeiten/-/2295084

Подписывайтесь на канал «Хвилі» в Telegram, на канал «Хвилі» в Youtube, страницу «Хвилі» в Facebook

Сообщение Спалах епідемії коронавірусу у Китаї та Україна появились сначала на ХВИЛЯ.

Share

Статьи по теме

Последние новости

Стартап Ubitium разрабатывает процессор, который объединит CPU, GPU, DSP и FPGA

Читать всю статью

Наши партнёры

UA.TODAY - Украина Сегодня UA.TODAY

Всегда на пути к успеху: EA-LOGISTIC – ваш проводник в международных грузоперевозках.