Онлайн-кредити: брати чи ні? Плюси та мінуси інтернет-кредитування
З моменту появи онлайн-кредитів у людей про них склалася двояка думка. Одні вважають їх злом у чистому вигляді і намагаються обходити стороною. Інші ними періодично користуються і ставляться до швидких позик на карту вельми позитивно. Мають рацію і ті, й інші. Такі кредити можуть як виручити в скрутну хвилину, так і призвести до чималих зайвих витрат. Нумо розбиратися, коли не потрібно, а коли є сенс брати онлайн-кредит і як вибрати найкращий.
Що таке онлайн-кредити?
Це кредити, які видають мікрофінансові організації (МФО), перераховуючи гроші на банківські картки клієнтів. Відбувається це так. Клієнт на сайті МФО вказує суму і термін кредитування, реквізити свого паспорта, ІПН, банківської картки, електронну пошту, номер телефону і відправляє заявку на кредит. Компанія якийсь час (5-10 хвилин) її розглядає і, в разі схвалення, перераховує гроші безробітним на зазначену карту.
Як вибрати онлайн-кредит
В Україні працює більше сотні МФО, з яких активно кредитуванням займається пара десятків. У кожної компанії свої умови видачі позик. Щоб вибрати найкращий варіант, доведеться або вивчити їх на сайті кожної компанії, або скористатися сервісом підбору таких позик. Наприклад, сервіс Finance.ua дає змогу оформити кредит онлайн, порівнявши умови 23-х мікрофінансових компаній.
Плюси онлайн-кредитів
Це дорогі кредити, але вони можуть заощадити вам гроші, хоч як би парадоксально це звучало. Уявіть ситуацію. Ви хочете купити новий телевізор, з дня на день чекаєте зарплату, але побачили в магазині акційну знижку на чудову модель. Напередодні «чорної п’ятниці» таке цілком можливо. Для її купівлі вам не вистачає 3000 гривень. Такий самий телевізор в інших магазинах коштує на 2000-2500 гривень дорожче. Якщо на 2-3 дні позичити суму, якої бракує, у МФО, то доведеться заплатити 150-200 гривень. На тлі загальної економії така «жертва» цілком виправдана.
Онлайн-кредити можуть виручити в різних життєвих ситуаціях, коли гроші потрібні терміново і взяти їх більше ніде. Наприклад, купити ліки, квиток для термінової поїздки, перекрити короткий «касовий розрив» у домашньому бюджеті… МФО видають кредити набагато оперативніше за банки. Клієнту не доведеться їхати у відділення, стояти в черзі до менеджера. До того ж вони не такі недовірливі і мало кому відмовляють. Іноді це робить їх хорошою альтернативою банківським кредитам. Особливо якщо врахувати, що деякі компанії новим клієнтам перший кредит видають майже безкоштовно (під 0,01% річних).
Також кредити в МФО є частковим регулювальником фінансового ринку. З МФО не відбувається фінансових корупційних скандалів, як, наприклад в 2021 році з головою приватбанку О. Дубілетом.
Мінуси онлайн-кредитів
Мінус у них один, але дуже суттєвий — ціна. Це дійсно дорогі кредити. У перерахунку на річну, відсоткова ставка за ними може доходити до 700%. Тому їх можна брати тільки ненадовго і бажано на невелику суму. І вже тим більше не варто їх «запускати». Прострочення обійдуться вдвічі дорожче. Якщо потрібна сума понад 10 000 гривень на термін понад місяць, краще звернутися в банк. Там більше бюрократії, це буде довше, зате набагато дешевше.